Praktické informace

Kliknutím na témata níže zobrazíte podrobnější informace.

Jak pečovat o dlouhodobě nemocného člena rodiny (křehký senior, člověk s rakovinou apod.), abych ho uchránil infekce COVID-19?

Vzhledem k současné situaci (21.3.2020) raději předpokládám, že jsem již nakažen a všechny předměty zvenku vč. oblečení jsou kontaminované.
Postup při příchodu domů:
Po příchodu domů všechny svršky (i roušku- tu vyhodím nebo vyperu) odložím v předsíni (to bude „špinavá“ zóna), ničeho se nedotýkám, nemluvím a jdu si umýt řádně ruce (pákovou baterii pustím loktem, normální kohoutky namydlím současně při mytí rukou). Současně si odesinfikuji i mobilní telefon. Potom se osprchuji, hlavu+ obličej šampónem. Nasadím čistou roušku- postup př. zde:                                                                                           www.szu.cz/tema/prevence/jak-nasadit-pouzivat-sundat-a-zlikvidovat-ustni-rousku
- lépe 2 roušky, ještě lépe respirátor s vdechovým!! ventilem. Převleču se do domácího oblečení. Pak teprve můžu za nemocným. Vezmu ho za ruku, pohladím apod. Zblízka raději ale na něj nemluvím. Pořád se kontroluji, jestli si mimoděk (děláme to všichni mnohokrát za hodinu) nesahám do očí, do nosu, příp. do úst (mám ale roušku). Pokud se neuhlídám, opět na nic nesahám a jdu si umýt ruce- jako při příchodu domů. Často nárazově větrám (snižuji koncentraci virů ve vzduchu), nemám zatažené žaluzie (UV ničí viry).
Jídlo: kupuji pokud možno balené potraviny, lépe větší nákup (abych nemusel často do obchodu). V předsíni vše vyndám z tašky (tu potom nechám v předsíni na další nákup, papírovou vyhodím). Předpokládám, že obaly jídla jsou kontaminované. Obaly potravin nemusím umývat (příp. jídlo přendávat do čistého obalu), pokud na ně nebudu  2-3 dny sahat. V opačném případě odnesu jídlo z předsíně  (jogurty, konzervy, mléko apod.) do dřezu, ovoce a zeleninu také. Sáčky z obchodu vyhodím, pak všechno jídlo v dřezu umyji mýdlem. Pokud obal nejde umýt (pečivo v sáčku..), obsah opatrně vysypu a obal vyhodím, umyji si ruce, dám do čistého sáčku. Pak až všechno jídlo dám do lednice, ev. do skříně. Do čistého obalu dám, pokud možno, všechno (mouku, cukr, těstoviny, sušenky...) a původní obaly vyhodím.
U práce pořád přemýšlím- nesmí přijít do kontaktu kontaminované a nekontaminované věci (a ruce).
Smrkám na balkóně, nebo venku (mimo dosah lidí), papírový kapesník vyhodím+ po smrkání si umyji ruce, lépe i obličej. Před i po jídle si myji (desinfikuji) ruce.
Mám oddělené ručníky pro sebe a člena rodiny, často peru prádlo. Mám oddělené WC (virus se může vylučovat i stolicí), nebo po použití WC desinfikuji. Jíme každý v jiné místnosti atd.- dodržuji vlastně stejná pravidla soužití, jako při karanténě: www.szu.cz/tema/prevence/rady-a-doporuceni-pro-domaci-karantenu
Člověk v zajetí svých stereotypů ale nemůže vše uhlídat- nejpravděpodobnější cesta přenosu infekce doma na pacienta je, že neuhlídám sahání si na obličej a pak kontaminovanými prsty nakazím osobou blízkou, nebo se kontaminuji o věci z venku. Proto ikdyž si nejsem vědom chyby, tak si raději opakovaně myji (desinfikuji) ruce- hl. před každým fyzickým kontaktem s blízkým nebo při chystání jídla pro něj+ desinfikuji hl. kritická místa: kliky, vypínače, madla ledničky, skříněk v kuchyni apod.

Mám jít na odběr krve- co mám před odběrem dělat?


Na odběr krve se do naší ordinace dostavte ráno mezi 7-7:30 (kromě úterý).
Na odběr krve můžete jít i na polikliniku nebo do nemocnice- v tom případě ale budete od nás potřebovat žádanku.
 
Aby výsledek vyšetření Vaší krve nebyl zkreslený, dodržujte před odběrem prosím tato pravidla:
24 hodin před odběrem krve se vyhněte nadměrné fyzické zátěži a alkoholu
12 hodin před odběrem krve lačnit, odpoledne a večer lehkou stravu
Ráno před odběrem krve vypít 1-2 sklenice čisté vody- "z kohoutku", nic jiného nepít, nejíst, nekouřit!
Ranní léky užít až po odběru krve.
 

Ordinační hodiny

Ordinace
po7:30 - 12:00
út13:00 - 16:00
st7:30 - 12:00
čt7:30 - 12:00
7:30 - 11:00
objednaní pacienti
a prevence
po12:00 - 14:00
út16:00 - 18:00
st12:00 - 14:00
čt12:00 - 14:00
11:00 - 13:00

Odběry denně 7:00 - 7:30
(kromě úterý)

Chci recept

objednejte si svůj recept
pohodlně on-line

Nahoru